Uczniowie z SP 3 Puławy na Pikniku Naukowym w Warszawie

Piknik Naukowy - uczniowie SP3 na tle Stadionu Narodowego

Za nami 26 Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie. Tematem przewodnim były rewolucje naukowe. Zostaliśmy zaproszeni przez Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO działające przy Centrum Nauki Kopernik.

Na to wydarzenie zgłosiliśmy kosmiczne eksperymenty zawarte w projekcie „Panele słoneczne na start – kosmiczna energia”. Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Puławach znalazła się w gronie „młodych naukowców” z całej Polski. Przez kilka miesięcy pracowaliśmy nad projektem, by jak najlepiej się zaprezentować. Ula Górska i Tosia Przybyła wykonały model, który pokazywał jak moc panelu słonecznego zależy od kąta jego nachylenia względem źródła światła oraz odległości od źródła światła dokonując odpowiedniego pomiaru miernikiem uniwersalnym. Igor Kiełpsz, Mateusz Karaś, Mateusz Marcinkiewicz, Antek Hałasa skonstruowali wieżę solarną podążającą za źródłem światła, wskazującą na wyświetlaczu parametry związane z temperaturą, wilgotnością, natężeniem światła – układem sterował zaprogramowany mikrokontroler Arduino Uno. Bruno Mogielnicki zaprojektował i wykonał wiatrak napędzany energią słoneczną. Mieliśmy też samochód solarny, proste eksperymenty do budowy obwodów elektrycznych, wyjaśniające zasadę działania paneli słonecznych - zamianę energii słonecznej na energię elektryczną. Pokaz naszych uczniów bardzo się podobał zwiedzającym w różnym wieku. Padały pytania również w języku angielskim – ze zrozumieniem ich i odpowiedziami nie było problemu. Jako uczestnicy pikniku mogliśmy zwiedzać również niezwykle ciekawe stanowiska instytucji naukowych, uczelni wyższych, kół naukowych, firm, które wprowadzają na rynek najnowsze technologie, urządzenia w różnych dziedzinach życia, np. medycynie, ekologii, robotyki.
Przez trzy dni 26 -28 maja mieliśmy szansę poznać nowych, wspaniałych ludzi, uczyć się od siebie nawzajem, podróżować pociągiem i niemal wszystkimi środkami komunikacji miejskiej.
W piątkowe popołudnie odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik. W sobotę współtworzyliśmy Piknik Naukowy. W niedzielę uczestniczyliśmy w pokazie w Planetarium – dowiedzieliśmy się jak obserwować niebo latem, oglądaliśmy film „Astronauci” ukazujący między innymi jak naukowcy wykorzystują fale elektromagnetyczne w poznawaniu Kosmosu. Tętniąca życiem stolica zachęcała nas do zwiedzania, spacerowania, odkrywania ciekawych miejsc.
Piknik był dużym wyzwaniem, dał nam mnóstwo satysfakcji i pozytywnych emocji.