Pomoc psychologiczno - pedagogiczna

Informacje dla rodziców dotyczące pomocy psychologiczno - pedagogicznej organizowanej

w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach

1. Pomoc psychologiczno – pedagogiczną w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach organizuje dyrektor.
  2. Korzystanie z pomocy psychologiczno – pedagogicznej jest dobrowolne i nieodpłatne.
  3. Pomocy psychologiczno – pedagogicznej udzielają uczniom nauczyciele, wychowawcy oraz specjaliści zatrudnieni w szkole.
  4. Pomoc udzielana uczniowi polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych, edukacyjnych, możliwości psychofizycznych wynikających:
  • z niepełnosprawności;
  • z niedostosowania społecznego;
  • z zagrożenia niedostosowaniem społecznym;
  • z zaburzeń zachowania i emocji;
  • ze szczególnych uzdolnień;
  • ze specyficznych trudności w uczeniu się;
  • z deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych
  • choroby przewlekłej;
  • z sytuacji kryzysowej lub traumatycznej;
  • z niepowodzeń edukacyjnych;
  • z zaniedbań środowiskowych;
  • z trudności adaptacyjnych (w związku z kształceniem za granicą).
  1. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna jest udzielana z inicjatywy:
  • ucznia;
  • rodziców ucznia;
  • dyrektora szkoły;
  • nauczyciela, wychowawcy lub specjalisty prowadzącego zajęcia z uczniem;
  • poradni;
  • pracownika socjalnego;
  • asystenta rodzinnego
  • kuratora sądowego;
  • pielęgniarki środowiskowej lub higienistki szkolnej;
  • asystenta edukacji romskiej;
  • pomocy nauczyciela.
  1. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna jest udzielana uczniom w formie bieżącej pracy z uczniem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów, a także w formie:
  • zajęć rozwijających uzdolnienia;
  • zajęć dydaktyczno – wyrównawczych;
  • zajęć rozwijających umiejętności uczenia się;
  • zajęć specjalistycznych: korekcyjno – kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym;
  • zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu;
  • zindywidualizowanej ścieżki kształcenia;
  • warsztatów, porad i konsultacji.
  1. Pomoc psychologiczno – pedagogiczna jest udzielana rodzicom w formie warsztatów, szkoleń, porad i konsultacji.
  2. Porady, konsultacje, warsztaty, szkolenia prowadzą nauczyciele, wychowawcy i specjaliści.
  3. Wymiar godzin i form udzielania pomocy psychologiczno - pedagogicznej zatwierdza dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę wszystkie godziny, które w danym roku szkolnym mogą być przeznaczone na realizację tych form.
  4. Rodzice/prawni opiekunowie składają w sekretariacie szkoły wniosek  o udzielenie pomocy psychologiczno – pedagogicznej (załącznik nr 1). Jeśli uczeń posiada opinię lub orzeczenie z poradni/od lekarza rodzic obowiązkowo załącza te dokumenty do wniosku.
  5. Rodzice/prawni opiekunowie zwracają się do dyrektora szkoły z prośbą o wydanie opinii o funkcjonowaniu ucznia (załącznik nr 2) w celu przedstawienia w poradni psychologiczno - pedagogicznej. Wychowawca/nauczyciel przedmiotu w przeciągu 7 dni roboczych przygotowuje opinię o uczniu. Sekretarz szkoły powiadamia telefoniczne rodziców/prawnych opiekunów o możliwości odebrania opinii.