Wyjazd uczniów do szkoły partnerskiej w Belgii w programie Erasmus+

W dniach od 21-27 kwietnia pięć uczennic pod opieką p. Sylwii Kapłon i p. Beaty Strzałkowskiej wzięło udział w mobilności edukacyjnej w programie Erasmus+ w Belgii. W spotkaniu w szkole partnerskiej Jan-van-Ruusbroeckollege uczestniczyli uczniowie z Polski, Niemiec i Belgii. Uczestnicy spotkania w grupach międzynarodowych pracowali nad zadaniem ,,zrównoważony rozwój’’, brali udział w eksperymencie naukowym oraz przygotowali tematyczną prezentację.

Uczestniczyliśmy również w wycieczcie kulturoznawczej do Gandawy, która zgodnie z wytycznymi przewodniego tematu odbyła się środkami komunikacji: tramwaj, metro, pociąg. Braliśmy udział w warsztatach w Muzeum Uniwersyteckim oraz zwiedzaliśmy zamek Gravensteen. Ponadto zwiedzaliśmy Brukselę: Atomium, centrum miasta, Parlament Europejski, dzielnicę Matonge. Ciekawą formą poznawania i integracji były warsztaty kulinarne w CC Strombeek, gdzie odbyło się wspólne gotowanie: nasze uczennice przygotowały naleśniki z serem, niemieccy uczniowie Kartoffelpuffer, a Belgowie ciasto czekoladowe. Pobyt w belgijskiej szkole zakończył się wycieczką rowerową do gospodarstwa ekologicznego, gdzie zostaliśmy poczęstowani świeżym mlekiem ,,prosto od krowy’’, wysłuchaliśmy pogadanki o pracy na farmie, wzięliśmy udział w ewaluacyjnej ,,zgadywance’’. Na zakończenie uczennice zaprezentowały podsumowującą tydzień mobilności prezentację oraz otrzymały certyfikaty. To był interesujący tydzień, mogłyśmy lepiej poznać belgijską szkołę, belgijską kulturę, zawiązać przyjaźnie.