Przeszli III Kurs „Zagon”

01. 20231028_115220 (GŁÓWNE) (Kopiowanie).jpg

W sobotę, w dniu 28 października 2023 roku, grupa 18 uczniów z naszej szkoły (z klasy Va, VIc i VIIb) wzięła udział w III edycji Kursu „Zagon” im. porucznika Franciszka Jerzego Jaskulskiego ps. „Zagon”.

Kurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna im. 15 Pułku Piechoty „Wilków”, a jego program miał na celu popularyzację wiedzy o historii Puław, pierwszej pomocy przedmedycznej, a także promowanie postaw proobronnych i obywatelskich. Uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli zainteresowanych historią (Marcin Mitruczuk, Justyna Chabros, Joanna Łowczak), od godziny ósmej rano mierzyli się z trasą, która liczyła około 15 km. Pogoda nie była ich sprzymierzeńcem (padający deszcz), ale jako społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 w Puławach niejednokrotnie pokazaliśmy, że dla nich „nie ma rzeczy niemożliwych”, tak więc te niedogodności zostały pokonane.

Miejscem docelowym były Sadłowice. Po drodze zapoznano kursantów z historią nieudanego forsowania Wisły przez 1 AWP oraz przećwiczono w praktyce umiejętności nawigacji. W okolicach Sadłowic uczestnicy kursu mogli m.in. zapoznać się z budową i rodzajami granatów ręcznych. Nie zabrakło też wspólnego ogniska. W czasie prawie ośmiu godzin rajdu historycznego uczestnicy odbyli także szkolenie z zakresu musztry, zajęcia z rozpalania ognia oraz pierwszej pomocy w przypadku złamań. Kurs zakończył się na Marinie. Podczas uroczystego apelu każdy z uczniów otrzymał pamiątkowy certyfikat uczestnictwa w kursie, a nauczyciele specjalne podziękowania.

Mimo długiej trasy rajd przyniósł młodzieży wiele pozytywnych wrażeń oraz zainteresował ich zagadnieniami prezentowanymi przez organizatorów kursu. Zdecydowana większość uczniów wyraziła dużą ochotę na udział w kolejnym tego typu wydarzeniu, które w przyszłości będzie kontynuowane.