Próbna ewakuacja

Próbna ewakuacja 18.09.2023r.

Zgodnie z wymaganiami § 17 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. nr 109, poz. 719), w dniu 18 września 2023r. w godzinach: 10.00 – 10.15 w budynku Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach, ul. Jaworowa 5, 24 – 100 Puławy przeprowadzone zostały praktyczne ćwiczenia, w zakresie sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji.

O terminie ćwiczeń w dniu 18 września 2022r. pismem z dnia 11.09.2023r. powiadomiono Komendanta Powiatowego PSP w Puławach.

• Praktyczne sprawdzenie organizacji i warunków ewakuacji przeprowadzono w formie ćwiczenia z uwzględnieniem ustaleń zawartych w Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego dla budynku Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach, zaktualizowanej w sierpniu 2023r.. Ćwiczeniem objęte były wszystkie grupy dzieci i inne osoby przebywające w tym czasie w budynku szkoły tj. łącznie 411 osób.
  • Celem ćwiczenia było między innymi:
  1. sprawdzenie przyjętej instrukcji ewakuacji szkoły,
  2. sprawdzenie poprawności działania przyjętych metod i form alarmowania o zagrożeniu w szkole,
  3. doskonalenie działania w sytuacjach zagrożenia osób funkcyjnych w szkole odpowiedzialnych za przeprowadzenie ewakuacji w szczególności: dyrekcji szkoły, nauczycieli, opiekunów oraz pracowników administracji i obsługi,
  4. zapoznanie dzieci z zasadami ewakuacji na wypadek zagrożenia w szkole,
  5. sprawdzenie warunków ewakuacji w budynku, w szczególności: drożności dróg ewakuacyjnych, sprawności drzwi służących ewakuacji, oznakowanie dróg ewakuacyjnych.
  • Ewakuację w sposób praktyczny przeprowadziła Pani Dyrektor szkoły mgr Danuta Nowaczek.
  • Nadzór na ćwiczeniem oraz ocenę poprawności działania osób funkcyjnych a także sprawdzenie warunków ewakuacji sprawował koordynator obrony cywilnej – nauczyciel Szkoły Podstawowej Nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach mgr Arkadiusz Potocki.
  • W ramach praktycznego sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji uruchomiono procedurę alarmowania wewnętrznego o zagrożeniu i sprawdzono poprawność postępowania osób odpowiedzialnych za przebieg ewakuacji w budynku oraz zachowanie uczniów w trakcie ewakuacji.
  • Alarmowanie w sposób przyjęty w instrukcji przeprowadzono przez uruchomienie sygnału umownego.
  • Obsługa szkoły prawidłowo przygotowała wyjścia ewakuacyjne otwierając na pełną szerokość drzwi oraz zabezpieczając przed wejściem osób do szkoły w trakcie ewakuacji.
  • Kierująca ewakuacją – Pani Dyrektor mgr Danuta Nowaczek  otrzymała meldunek od koordynatora obrony cywilnej  Pana Arkadiusza Potockiego, który otrzymał  informacje od poszczególnych nauczycieli o przebiegu ewakuacji.
  • W trakcie praktycznego sprawdzenia organizacji ewakuacji ewakuowano w czasie 2 minuty 32 sekundy: ogółem 411 osób (368 uczniów obecnych w tym dniu na zajęciach, 33 nauczycieli oraz 10 pracowników administracji i obsługi).
  • Po praktycznym sprawdzeniu organizacji i warunków ewakuacji dokonano oceny ćwiczenia oraz omówiono jego przebieg. Ewakuacja potwierdziła prawidłowość przyjętych procedur. Ze względu na poprawność ewakuacji nie wnosi się uwag i zaleceń.