Uczniowie z Serbii i Hiszpanii z wizytą w naszej szkole, Erasmus+ 2023 - relacja z mobilności

W dniach 29 maja - 2 czerwca 2023 w naszej szkole gościliśmy 14 uczniów i 4 nauczycieli ze szkół partnerskich z Serbii i Hiszpanii. Spotkanie odbyło się w ramach mobilności grupowej uczniów w programie Erasmus+.

Program wizyty o znamiennym dla Puław tytule - “Przeszłość przyszłości” dostarczył naszym gościom wiele możliwości poznania naszej szkoły, miasta i regionu - miejsc, w których historia łączy się ze współczesnością i nowoczesnością.
W pierwszy dzień wizyty, po uroczystym powitaniu, zaprosiliśmy naszych gości do udziału w zajęciach edukacyjnych, których celem było przybliżenie historii, geografii i kultury naszego regionu.
Ciekawymi punktami programu była dla naszych zagranicznych gości, wizyta w Muzeum Czartoryskich oraz zwiedzanie kompleksu pałacowo - parkowego w naszym mieście. Dodatkową atrakcję stanowił udział w kostiumowej sesji zdjęciowej, podczas której uczniowie mogli cofnąć się w czasy księżnej Izabeli Czartoryskiej.
We wtorek, 30 maja, uczniowie udali się do Lublina, gdzie zwiedzali Starówkę i Muzeum Wsi Lubelskiej.
W środę, 31 maja, udaliśmy się z wizytą do Urzędu Miasta, gdzie uczniowie siedząc w fotelach zajmowanych podczas obrad Rady Miasta przez radnych, dowiedzieli się czym jest budżet obywatelski oraz jak funkcjonuje Młodzieżowa Rada Miasta Puławy. Następnie, wraz z naszymi gośćmi zostaliśmy oprowadzeni po Domu Chemika przez p. dyrektora Zbigniewa Śliwińskiego, który opowiedział nam o tym jak młodzi puławiacy mogą rozwijać swoje pasje i talenty pod okiem doświadczonych instruktorów w nowoczesnym centrum kulturowym Puław. Kolejnym punktem aktywności zaplanowanych na ten dzień, była wizyta w Miejskiej Mediatece, która zrobiła na naszych gościach duże wrażenie. Oprócz oprowadzenia po bibliotece i poznania nowoczesnego systemu wypożyczania książek, uczniowie zgłębiali wiedzę o krajach Unii Europejskiej grając w grę planszową “Stay 3E” w przyjaznych wnętrzach Mediateki. Na koniec intensywnego dnia, udaliśmy się do Zespołu Szkół nr 3 im. Marii Dąbrowskiej w Puławach, gdzie cała grupa z dużym zaangażowaniem i ciekawością uczestniczyła w zajęciach praktycznych klasy mundurowej, fotograficznej oraz weterynaryjnej.
W czwartek, z okazji Dnia Dziecka, uczniowie przed południem odkrywali niepowtarzalne uroki Kazimierza Dolnego, a po południu doskonale bawili się podczas szkolnej dyskoteki - ’Erasmus+ party’, uczyli się nawzajem tańców narodowych, oglądali zdjęcia jakie udało im się wykonać podczas swojego pobytu w Puławach, a na koniec dnia, wspólnie zjedli pizzę na boisku szkolnym.
Ostatni dzień spotkania grupy międzynarodowej w naszej szkole był czasem spędzonym pod hasłem “Rowerowej Stolicy Polski”, czyli na sportowo dla Puław.
Przedstawiciele Puławskiej Grupy Rowerowej, na czele z p. Grzegorzem Furtakiem, poprowadzili Erasmusowy Rajd Rowerowy i wszyscy kręcili kilometry dla Puław. Finał rajdu to ognisko na puławskiej marinie, gry i zabawy sportowe oraz warsztaty kolażu. Uroczyste wręczenie certyfikatów każdemu uczestnikowi przez p. dyrektor Danutę Nowaczek oraz szkolnego koordynatora programu Erasmus+ - p. Sylwię Kapłon, było podsumowaniem intensywnego tygodnia.
Głęboko wzruszającym momentem był czas pożegnania naszych przyjaciół z Serbii i Hiszpanii. Ten tydzień to nie tylko wiele atrakcyjnych aktywności dla uczniów czy też możliwość doskonalenia języka angielskiego w praktyce, ale także czas nawiązywania nowych znajomości, a nawet przyjaźni między młodymi ludźmi, lekcja tolerancji w praktyce, przyspieszony kurs dojrzałości i odpowiedzialności. Czas, który na długo pozostanie w naszej pamięci.
Dziękujemy wszystkim naszym partnerom, którzy przyczynili się do realizacji zaplanowanego przez nas programu wizyty naszych zagranicznych gości.