Przeszli II Kurs „Zagon”

Uczestnicy Kursu Zagon podczas rozdania certyfikatów.

W sobotę, w dniu 18 marca 2023 roku, grupa 20 uczniów z naszej szkoły (z klasy Vc i VIb) wzięła udział w II edycji Kursu „Zagon” im. porucznika Franciszka Jerzego Jaskulskiego ps. „Zagon”.

Kurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna im. 15 Pułku Piechoty „Wilków”, a jego program miał na celu popularyzację wiedzy o historii Puław, pierwszej pomocy przedmedycznej, a także promowanie postaw proobronnych i obywatelskich. Uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli zainteresowanych historią (Marcin Mitruczuk, Justyna Chabros, Joanna Łowczak), przy pięknej marcowej pogodzie, od godziny ósmej rano mierzyli się z trasą, która liczyła ponad 20 km. Miejscem docelowym wędrówki była leśniczówka Azotrop. Tam uczestnicy kursu mogli m.in. zapoznać się z bronią palną z okresu II wojny światowej. Nie zabrakło też wspólnego ogniska. W czasie prawie 9 godzin rajdu historycznego uczestnicy odbyli szkolenie z zakresu: musztry, metod ewakuacji rannego, rzutu granatem i obsługi broni palnej typu AK i AR. Kurs zakończył się pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki. Podczas uroczystego apelu każdy z uczniów i nauczycieli otrzymał pamiątkowy certyfikat uczestnictwa w kursie.

Mimo bardzo długiej trasy rajd przyniósł młodzieży wiele pozytywnych wrażeń oraz zainteresował ich zagadnieniami prezentowanymi przez organizatorów kursu. Zdecydowana większość uczniów wyraziła dużą ochotę na udział w kolejnym kursie.