Mobilność uczniów w programie Erasmus+

W dniach 9-13 stycznia 2023 r. nasza szkoła gościła 7 uczennic i dwie nauczycielki ze szkoły Merenojan yhtenäiskoulu z miejscowości Kalajoki w Finlandii.

Było to pierwsze spotkanie w ramach grupowej mobilności uczniów w programie Erasmus+, w którym uczestniczyła młodzież z Finlandii i Polski.

Program wizyty był bardzo bogaty i obfitował w aktywności organizowane zarówno na terenie szkoły jak i poza nią. Przygotowaliśmy szereg działań edukacyjnych przybliżających rówieśnikom z Finlandii polską szkołę oraz kulturę naszego regionu i kraju. W ciągu kilku dni, grupa z Finlandii wzięła udział w warsztatach kulinarnych, warsztatach kolażu poprowadzonych przez p. Dorotę Opolską, w zajęciach z nowoczesnych technologii z wykorzystaniem gogli VR, w zajęciach nt. zrównoważonego transportu i Celów Zrównoważonego Rozwoju przy współudziale p. Artura Lewkowicza oraz lekcji j. polskiego przeprowadzonej przez p. A. Sosik oraz J. Łowczak.

Oprócz zajęć szkolnych, uczniowie pod opieką nauczycieli uczestniczyli w wycieczce kulturoznawczej do Kazimierza Dolnego i Mięćmierza. Wyjazd do tych dobrze znanych miejscowości na mapie turystycznej Polski, był okazją do udziału w warsztatach edukacyjnych: “Od Spichlerza do Mięćmierza” w oparciu o album-przewodnik p. Doroty Opolskiej. W kolejnych dniach młodzież odwiedziła stolicę naszego regionu-Lublin. Oprócz zwiedzania Starego Miasta, uczniowie uczestniczyli w lekcji WF w Strefie Wysokich Lotów.

Ciekawym punktem programu okazał się wyjazd do Fiord Ranczo w miejscowości Oblasy pod Puławami, gdzie uczniowie mieli m.in okazję przejechać się bryczkami oraz upiec kiełbaski na ognisku.

Chcąc przybliżyć gościom ze szkoły fińskiej historię Puław, na zaproszenie dyrektora Marka Chrzanowskiego, uczniowie wraz z nauczycielami wybrali się z wizytą do najstarszego liceum w Puławach-I L.O, im. ks. Adama Jerzego Czartoryskiego. W nawiązaniu do motta “Przeszłość przyszłości”, w klimatycznych wnętrzach liceum odbyła się profesjonalna sesja fotograficzna zrealizowana we współpracy z p. Kamilą Mazurkiewicz - Osiak.  Dzięki uprzejmości Młodzieżowego Domu Kultury w Puławach, uczniowie z dużym entuzjazmem przenieśli się do czasów minionych, pozując w strojach z epoki księżnej Izabeli Czartoryskiej.

Bogactwo regionu to również taniec - instruktorzy Zespołu Pieśni i Tańca “Powiśle” im. Kazimiery Walczak “Mamci”- p. Małgorzata Knap oraz p. Łukasz Czerwiński zaprosili międzynarodową grupę do udziału w próbie zespołu.

Istotnym dopełnieniem spotkania młodzieży był fakt, że uczennice z Finlandii przez cały tydzień mieszkały u rodzin uczniów naszej szkoły. Najlepszym podsumowaniem wartości płynących z całej wizyty jest obraz żegnających się ze sobą uczniów i rodziców ze łzami wzruszenia w oczach. Na szczęście, dla części naszych uczniów nie było to rozstanie na długo, ponieważ już w lutym udadzą się z rewizytą do szkoły fińskiej.

Zapraszamy do śledzenia fp na Facebook'u: Erasmus+ SP3 Puławy