Job shadowing, Städtisches Gymnasium, Barntrup, Erasmus+2023

IMG-20231109-WA0001.jpg

Kolejna niezwykle pouczająca i inspirująca mobilność kadry: job shadowing, Städtisches Gymnasium, Barntrup, Erasmus+2023

W dniach 06-10 listopada 2023 r. p. Justyna Chabros i p. Joanna Borucka uczestniczyły w aktywnej obserwacji (job-shadowing) w Städtisches Gymnasium. Szkoła znajduje się w malowniczej miejscowości Barntrup, położonej w północno - zachodnich Niemczech. Celem programu nauczania w szkole jest wzajemne uzupełnianie się wiedzy z różnych dziedzin, a przekazywana jest jedynie ich esencja.

Podczas pobytu nauczycielki miały okazję zgłębić niemiecki system edukacji, skupiając się na funkcjonowaniu dwujęzycznych klas, gdzie uczniowie intensywnie uczą się historii i geografii w dwóch językach. Przyglądały się również edukacji dzieci ze specjalnymi potrzebami.

Wyjazd nie ograniczał się jedynie do obserwacji lekcji. Nasze nauczycielki, wraz z kadrą szkoły niemieckiej, uczestniczyły w interaktywnym escape roomie, co sprzyjało  integracji i wymianie doświadczeń. Ponadto, zwiedzanie z przewodnikiem okolicznych miejscowości Lemgo i Detmold, dostarczyło wiedzy o kontekście kulturowym tego regionu.

W trakcie pobytu nauczycielki zapoznały się także z bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych, zwracając .uwagę na innowacyjne zajęcia z zakresu profesjonalnej produkcji filmów, spotów promocyjnych, animacji, itp. Wymiana doświadczeń z nauczycielami ze Städtisches Gymnasium Barntrup z pewnością będzie sprzyjała doskonaleniu własnej praktyki pedagogicznej po powrocie do Polski.