Mobilność grupowa uczniów z Niemiec i ze Słowacji w SP3 w programie Erasmus+

“Przeszłość-Przyszłości”- mobilność grupowa uczniów z Niemiec i ze Słowacji w SP3 w programie Erasmus+

W dn. 3-7 czerwca gościliśmy w naszej szkole 12 uczniów ze szkół partnerskich: Städtisches Gymnasium Barntrup z Niemiec oraz z Evanjelická spojená škola Martin ze Słowacji. Przez cały tydzień goście wraz z uczniami klas 7-8 naszej szkoły uczestniczyli w autorskim programie mobilności opracowanym przez szkolny zespół Erasmus+.

Nazwa programu “Przeszłość-Przyszłości” jest bezpośrednim nawiązaniem do myśli księżnej Izabeli Czartoryskiej - twórczyni pierwszego w Polsce muzeum, które miało swoją siedzibę w Świątyni Sybilli w Puławach. Program w swoim założeniu miał nie tylko poszerzyć wiedzę młodych ludzi o naszym mieście, regionie i kraju, czy też umożliwić doskonalenie języka angielskiego w praktyce, ale także uświadomić im, że są ważnym ogniwem łączącym przeszłość z przyszłością i że ich wybory i działania mogą realnie wpłynąć na otaczającą ich rzeczywistość.

W poniedziałek uczniowie m.in. odkrywali Puławy z początku XX w. na starych fotografiach użyczonych przez p. Zbigniewa Kiełba, znanego puławskiego historyka z Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Puławy - działu Muzeum Czartoryskich w Puławach. Kolejnym punktem pierwszego dnia wizyty było zlokalizowanie miejsc z fotografii w mieście i porównanie ich ze stanem obecnym, swoje obserwacje uczniowie dokumentowali robiąc zdjęcia i nagrywając krótkie filmy. Późnym popołudniem, na terenie parku Czartoryskich cała grupa projektowa z zaangażowaniem uczestniczyła w autorskiej grze terenowej, której celem było przybliżenie młodzieży historii Puław. Finałem gry było odkodowanie szyfru do skrzyni ze “słodkim” skarbem dla wszystkich uczestników.

We wtorek, młodzież spotkała się w Urzędzie Miasta z pracownikami Wydziału Kultury, Promocji i Komunikacji Społecznej Miasta Puławy. Podczas spotkania p. Kamil Wąsik przeprowadził z uczniami pogadankę nt. budżetu obywatelskiego i zrealizowanych w mieście inwestycji w ramach tej inicjatywy. Rozmowa była wstępem do debaty prowadzonej przez przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta wraz z jej przewodniczącą - Marysią Bartoszek pt. "Uczestnictwo młodzieży w życiu demokratycznym i ich zaangażowanie w życie obywatelskie". Pracując w grupach międzynarodowych uczestnicy mobilności stworzyli mapy myślowe przedstawiające ich pomysły na to jak mogą czynnie uczestniczyć w życiu obywatelskim i mieć realny wpływ na decyzje władz lokalnych. Następnie, uczniowie przedstawili efekty pracy grupowej wspierając je ciekawą argumentacją. Ostatnim punktem programu drugiego dnia pobytu w Puławach były warsztaty zorganizowane przez grupę Edukacja 3.0 nt. wykorzystania sztucznej inteligencji i gogli VR w edukacji.

Zaplanowana na środę wycieczka do Warszawy była okazją do pogłębienia wiedzy uczniów o naszej stolicy. Młodzież uczestniczyła w grze miejskiej przeprowadzonej przez pracowników Muzeum Warszawy pt. “Sekrety Warszawskiej Starówki”. Podczas gry uczniowie odkryli wiele ciekawych faktów nt. historii i architektury Starego Miasta. W ramach pobytu w Warszawie, goście wraz z naszymi uczniami spacerowali po warszawskich “Łazienkach” oraz podziwiali panoramę stolicy z tarasu widokowego - XXX piętra Pałacu Kultury i Nauki.

W czwartek młodzież pod opieką nauczycieli udała się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego. Zwiedzanie miasteczka z przewodnikiem p. Kingą Jaworską było dla gości niesamowitą podróżą w czasie od epoki Renesansu przez XX wiek aż do czasów współczesnych. Wszyscy uczestnicy wycieczki wrócili pod dużym wrażeniem uroku Kazimierza nad Wisłą.
Piątek - ostatni dzień mobilności to dzień uroczystego podsumowania spotkania młodzieży z 3 szkół z 3 krajów partnerskich w projekcie ‘BeTeens’ w programie Erasmus+. Wydarzenie odbyło się w siedzibie Mediateki - Biblioteki Miejskiej w Puławach z udziałem p. kierownik Wydziału Edukacji i Sportu - Agnieszki Zamojskiej, rodziców, nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły. W ramach spotkania uczestnicy mobilności zaprezentowali relacje z tygodniowego pobytu w Polsce oraz film, który powstał z nagrań uczniów pt. “Puławy dawniej i dziś”. Na uroczystość został zaproszony także p. Zbigniew Kiełb, który wygłosił ciekawą prelekcję pod tym samym tytułem. Refleksyjnym punktem wydarzenia i podróżą w czasie okazała się także debata z udziałem absolwentów naszej szkoły, rodziców i nauczycieli pt. “Moja przygoda z Erasmusem”. Trafnym podsumowaniem debaty oraz całej mobilności może być motto programu Erasmus: “Erasmus+ wzbogaca życie i otwiera umysły”.

Szkolny Zespół Erasmus+ wraz z koordynatorką przedsięwzięcia p. Sylwią Kapłon serdecznie dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i realizację programu: “Przeszłość-Przyszłości” w ramach grupowej mobilności uczniów ze Słowacji i Niemiec w SP3 Puławy.

Logo szkoły 



  Szkoła Podstawowa nr 3

  im. Jana Brzechwy w Puławach

Powrót na początek strony