V Festiwal Nauki i Eksperymentu

1.jpg

W „Trójce” zagościła również mobilna i interaktywna wystawa „O matmo! z CentrumNauki Kopernik.

„Eksperymentować z nami każdy może…”

To już tradycja, że w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach każdego roku odbywa się Festiwal Nauki i Eksperymentu pod hasłem „Eksperymentować każdy z nami może…”.

Wychowawcy i nauczyciele zainspirowali  swoich uczniów do przygotowania stanowisk    badawczych, ciekawych eksperymentów, naukowych projektów edukacyjnych. Dzieci i młodzież od klasy 0-8 wzajemnie zachwycały się różnorodnymi pomysłami doświadczeń z dziedziny optyki, ciśnienia, hydrostatyki, prądu elektrycznego, magnetyzmu, aerodynamiki, napięcia powierzchniowego.  Uczniowie klas 7 i 8 mogli pochwalić się ciekawymi projektami wykonanymi w ramach lekcji fizyki prezentując obwody elektryczne, podnośniki hydrauliczne, łapy hydrauliczne, młyny wodne, naczynia połączone. Klasy młodsze zaprezentowały doświadczenia ze środkiem ciężkości, równowagą, uciekającym pieprzem, wulkan, ciecz nienewtonowską, lampy plazmowe, burzę w szklance wody, ciśnienie w pojemniku próżniowym, robo łapę, rozkwitające na wodzie kwiaty, iluzje optyczne, magnetyczny labirynt.

Świat pod mikroskopem uczniowie oglądali pod bacznym okiem p. Agaty Osińskiej i p. Katarzyny Bator. Warsztaty z drukowania 3D poprowadził p. Arkadiusz Potocki. Czy można czytać przez dzierganie – pokazała grupa uczniów pod kierunkiem p. Urszuli Soleniec.

W „Trójce” zagościła również mobilna i interaktywna wystawa „O matmo! z Centrum Nauki Kopernik. Przez dwa dni uczniowie naszej szkoły mieli świetną okazję do eksperymentowania również z matematyką: łamigłówkami, dywanami matematycznymi, szyfrem Cezara, wstęgą Möbiusa, ukrytymi - obrazami pod fachowym okiem edukatorów z Warszawy.

Na uroczystym otwarciu 5 Festiwalu Nauki i Eksperymentu było moc niespodzianek i mili goście. Pan dr Grzegorz Bińczak, radny Miasta Puławy, który zachwycił na żywo naszą młodzież „wybuchowymi” eksperymentami chemicznymi integrując się ze szkolnym świętem nauki. Zaszczyciła nas również obecnością p. Grażyna Wietrzyk - Neckier, regionalny koordynator Klubu Młodego Odkrywcy z ramienia Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, p. Magdalena Fidof z Urzędu Miasta Puławy oraz młodzież ze szkół partnerskich Erasmus+.  Staś Grabowski, uczeń klasy 7a zaprezentował autorski model łapy hydraulicznej, a uczniowie z klasy 3a pod kierunkiem p. Beaty Sołtan pokaz tańców nowoczesnych.

Program Festiwalu

  • dwudniowa wystawa edukacyjna „O matmo!” z Centrum Nauki Kopernik
  • „Świat pod mikroskopem” – p. Agata Olsińska, p. Katarzyna Bator z klasą 5b
  • „Modelowanie 3 D” – p. Arkadiusz Potocki z klasą 6b
  • „Dzierganie przez czytania” – Urszula Soleniec z uczniami z koła czytelniczego
  • Wystawa prac konstruktorskich – p. Urszula Zdrodowska z klasami 7a, 7b, 7c, 8a
  • „Z elektroniką i programowaniem za pan brat” – absolwent szkoły Igor Kiełpsz
  • Eksperymenty w wykonaniu klas 0 – 6 –  wychowawcy poszczególnych klas
  • Konkurs szkolny „Najciekawszy eksperyment, praca konstruktorska” – komisja konkursowa: p. Katarzyna Bator, p. Aleksandra Olszewska.

Dziękuję wszystkim zaangażowanym nauczycielem, wychowawcom, pracownikom szkoły, rodzicom za współorganizację V Festiwalu Nauki i Eksperymentu, który odbył się w naszej szkole w dniach 6-7.06.2024

Urszula Zdrodowska, koordynator wydarzenia

 

 

 

 

Logo szkoły   Szkoła Podstawowa nr 3

  im. Jana Brzechwy w Puławach

Powrót na początek strony