Relacja z mobilności dla nauczycieli job-shadowing, Erasmus+ w szkole w Kalajoki w Finlandii
W trakcie pobytu obserwowałyśmy liczne
W ramach realizowanego przez naszą szkołę projektu w programie Erasmus+ dwie nauczycielki - p. Joanna Borucka i p. Maja Włodarczyk w dniach 26.02-1.03.2024 uczestniczyły w aktywnej obserwacji w szkole partnerskiej w Finlandii w miejscowości Kalajoki. W gronie nauczycieli biorących udział w mobilności brali udział także nauczyciele z Francji, Niemiec i Hiszpanii.
Szkoła Merenojan yhtenäiskoulu liczy około 1000 uczniów i składa się ze szkoły podstawowej 1 i 2 stopnia oraz liceum. W budynku mieści się również szkoła specjalna 1 stopnia.
Szkoła w Kalajoki jest bardzo nowoczesna, wyposażona w liczne pracownie np. krawiecką, kulinarną, artystyczną czy techniczną. Zajęcia w ww. pracowniach są obowiązkowe dla wszystkich uczniów w klasie 7 i 8 oraz fakultatywne dla pozostałych.
Już od najmłodszych lat uczniowie są uczeni samodzielności, obowiązkowości i pracowitości- szkoła zachęca uczniów do pracy w trakcie wakacji, która odnotowywana jest na świadectwie szkolnym.
W trakcie pobytu obserwowałyśmy liczne zajęcia np. z języków obcych, historii, geografii, biologii, wychowania fizycznego, nauczania zintegrowanego czy lekcje robotyki. Brałyśmy udział w warsztatach kulinarnych. Była to świetna okazja do poszerzenia swojego warsztatu pracy o stosowane w Finlandii metody dydaktyczne, ale również uświadomienie sobie, że nie mamy się czego wstydzić, jeśli chodzi o nasze metody pracy.
Była również szansa poprowadzenia lekcji języka niemieckiego i angielskiego z fińskimi uczniami oraz nawiązania współpracy w ramach eTwinningu z nauczycielką niemieckiego.
Dzięki licznym rozmowom z nauczycielami, koordynatorem projektu, pedagogiem oraz dyrektorem poznałyśmy fiński system edukacji, główne nurty metodyczne, wychowawcze i założenia szkoły stawiającej na innowacyjność oraz wychowanie młodego człowieka na dobrego i odpowiedzialnego obywatela.
Również codzienne rozmowy z nauczycielami z pozostałych krajów umożliwiły skonfrontowanie się z licznymi problemami systemu edukacji, problemami wychowawczymi czy też finansowymi, z którymi jak się okazuje prawie wszyscy się borykamy.
Jesteśmy zachwycone szkołą, atmosferą, która tam panuje, ale również inwestowaniem państwa fińskiego w młodego człowieka i jego wykształcenie- polityką dalekosiężną. Uczniowie mają w 100% bezpłatny dostęp do edukacji, dojazdów do szkoły, codziennego wyżywienia w szkole oraz sprzętu i materiałów potrzebnych do szkoły.
Większość podręczników występuje w formie elektronicznej, mają wspaniale wyposażone sale lekcyjne w pomoce naukowe.
To już kolejny wyjazd z naszej szkoły w ramach programu Erasmus+. Udział w aktywnej obserwacji był dla nas szansą do podnoszenia kompetencji językowych, metodycznych, nawiązania ciekawych znajomości oraz źródłem inspiracji.