Przeszli IV Kurs „Zagon”

1. Główne 20240518_142710.jpg

Trasa marszu przebiegała od Wronowa, poprzez teren wokół Zakładów Azotowych „Puławy” do placu przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki w Puławach.

     W sobotę, w dniu 18 maja 2024 roku, grupa uczniów z naszej szkoły (z klasy IVa, VIc i VIIb) wzięła udział w IV edycji Kursu „Zagon” im. porucznika Franciszka Jerzego Jaskulskiego ps. „Zagon”.

    Kurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Grupa Historyczna im. 15 Pułku Piechoty „Wilków”, a jego program miał na celu popularyzację wiedzy o historii Puław, pierwszej pomocy przedmedycznej, a także promowanie postaw proobronnych i obywatelskich. Uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli zainteresowanych historią (Marcin Mitruczuk, Justyna Chabros, Joanna Łowczak), od godziny ósmej rano mierzyli się z trasą, która liczyła około 12 km. Słoneczna pogoda była ich sprzymierzeńcem.

     Trasa marszu przebiegała od Wronowa, poprzez teren wokół Zakładów Azotowych „Puławy” do placu przy pomniku ks. Jerzego Popiełuszki w Puławach. Tym razem kursanci wykonali swoje pierwsze zadanie taktyczne w postaci marszu ubezpieczonego zakończonego improwizowanym natarciem. Następnie, po szkoleniu z wyznaczania kierunków bez użycia kompasu oraz użycia lusterka sygnalizacyjnego, została sprawdzona ich wiedza z zakresu pierwszej pomocy. Na zakończenie, podczas uroczystego apelu, każdy z uczniów otrzymał pamiątkowy certyfikat uczestnictwa w kursie, a nauczyciele specjalne podziękowania. Nie zabrakło podziękowań ze strony nauczycieli i uczniów  dla członków stowarzyszenia w postaci specjalnego dyplomu.

    Mimo długiej trasy rajd przyniósł młodzieży wiele pozytywnych wrażeń oraz zainteresował ich zagadnieniami prezentowanymi przez organizatorów kursu. Zdecydowana większość uczniów wyraziła dużą ochotę na udział w kolejnym tego typu wydarzeniu, które w przyszłości będzie kontynuowane.

Logo szkoły   Szkoła Podstawowa nr 3

  im. Jana Brzechwy w Puławach

Powrót na początek strony