KMO Niutonki na Pikniku Naukowym w Warszawie

1 (Kopiowanie).jpg

Klub Młodego Odkrywcy „Niutonki” został laureatem ogólnopolskiego konkursu

Klub Młodego Odkrywcy „Niutonki”  na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

Klub Młodego Odkrywcy „Niutonki” został laureatem ogólnopolskiego konkursu „KMO na 27. Pikniku Naukowym”. 4-osobowy zespół pod opieką p. Urszuli Zdrodowskiej przygotował eksperymenty z zakresu magnetyzmu zgłoszone i nagrodzone w konkursie. Szkołę Podstawową nr 3 w Puławach reprezentowali: Lena Parzyszek, Bruno Mogielnicki (7 c), Karina Figura, Daniel Wiejak (6c). Nagrodą był trzydniowy pobyt w Warszawie i aktywny udział w Pikniku Naukowym zorganizowanym przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik w dniach 14-15-16.06.24. Towarzyszyło nam 11 zespołów KMO z Polski i  z zagranicy (Ukraina, Rumunia, Armenia, Gruzja).

Pierwszy dzień pobytu w Warszawie wiązał się z integracją grup. Było bardzo ciekawie. Wspólne eksperymentowanie opiekunów i klubowiczów, prezentacja potraw regionalnych, tańce odbyły się w nowoczesnym budynku Centrum Nauki Kopernik w „Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego”.

Drugi najważniejszy dzień to Piknik Naukowy. Stadion Narodowy wypełniony był po brzegi zwiedzającymi. Prezentowaliśmy eksperymenty z magnetyzmu. Lena zbudowanym przez nas magnetometrze pokazywała jak zbadać właściwości magnetyczne substancji z podziałem na diamagnetyki i paramagnetyki. Bruno zachwycił zwiedzających lewitującymi monetami w polu magnetycznym. Karina  i Daniel w oparciu o model „Lewitującego ołówka” wyjaśniali zasadę działania pociągu magnetycznego. Doświadczenia przez nas przygotowane były interaktywne, wzbudziły zainteresowanie zwiedzających. Nasze stoisko cieszyło się dużym zaciekawieniem, prezenterzy z klubu „Niutonki” wykazali się umiejętnościami komunikacyjnymi i wiedzą.

Oprócz animowania własnego stoiska uczestniczyliśmy w pokazach naukowych, eksperymentach prezentowanych przez stowarzyszenia, fundacje edukacyjne, uczelnie wyższe. Stworzyliśmy samodzielnie konstrukcje (samochód napędzany pułapką na myszy, studnię bez dna, lewitujący stolik). Czas od 11.00 do 20.00 spędzony na Stadionie Narodowym wypełniony był po brzegi atrakcjami.

Trzeciego Dnia zaproszono nas na wystawy w Centrum Nauki Kopernik i film „Voyager. Niekończąca się podróż” w Planetarium.

Trzy dni w Warszawie minęły szybko. Spacery po starówce, Wybrzeżu Kościuszkowskim, multimedialny pokaz fontann, spacer po ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej, jazda metro, tramwajem, lody, podróż pociągiem Intercity, planowanie trasy w Warszawie przez Bruna i Daniela na długo zostaną w naszej pamięci. Cieszymy się, że byliśmy częścią międzynarodowego, piknikowego teamu.

Urszula Zdrodowska

Logo szkoły   Szkoła Podstawowa nr 3

  im. Jana Brzechwy w Puławach

Powrót na początek strony