Nasza szkoła w akcji „Zapal Pamięć”

Zapal Pamięć - uczniowie SP3

Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta – dział Muzeum Czartoryskich w Puławach zorganizowała w tym roku – po 2 latach przerwy – kolejną, jubileuszową 10. edycję akcji „Zapal Pamięć”.

Inicjatorem i koordynatorem akcji przeprowadzonej w naszym mieście był pan Zbigniew Kiełb – historyk i absolwent Szkoły Podstawowej nr 3 w Puławach.
Do akcji włączyło się kilka puławskich szkół, w tym kolejny raz nasza Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Brzechwy w Puławach. Zbiórka zniczy w naszej szkole odbyła się od 18 października do 25 października. W ramach akcji „Zapal Pamięć” udało nam się zebrać 168 zniczy. Szczególny wkład w akcję mieli wychowawcy, którzy w swoich oddziałach „0” i w klasach I-VIII rozpropagowali akcję. Wszystkim uczniom, rodzicom uczniów i nauczycielom organizatorzy akcji bardzo dziękują za wyrażenie w ten sposób pamięci o zmarłych!
W dniu 28 października uczniowie i nauczyciele z puławskich szkół uczestniczyli w finale akcji „Zapal Pamięć”. Wśród nich znalazła się reprezentacja naszej szkoły złożona z 12 uczniów klas V i VI i nauczyciela historii. Na mogiłach puławskiej nekropolii we Włostowicach zapłonęły znicze zapalone przez młode pokolenie puławian. Organizator akcji – pan Zbigniew Kiełb – przedstawiał naszym uczniom historie związane z najstarszym cmentarzem w naszym mieście. Dla naszych podopiecznych była to niezwykła żywa lekcja historii.
Warto dodać, że wypowiedzi przedstawicieli naszej szkoły na temat akcji można było usłyszeć w Radio Lublin oraz w Programie 1 Polskiego Radia.